Socialiniai tinklai tapo aktyvia bendruomenės sąveikos ir institucinės intervencijos sritis, kurioje kultūros paveldas ir praeities suvokimas susipina su šiuolaikinės tapatybės formavimu bei požiūriu į svarbius socialinius, kultūrinius, politinius ir etinius klausimus. Socialinės medijos tampa ne tik ryšių formavimosi vietomis, bet ir „atminties karų“, kuriuose dalyvauja paprasti žmonės ir institucijų atminties aktyvistai, arena, o tai įgalina skaitmeninių platformų galimybių ir semiotinės veiklos derinys.
Renginį organizuoja Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto projekto „Connective“ tyrėjų grupė
Šis dvi dienas truksiantis simpoziumas subūrė tarptautinę tarpdisciplininę mokslininkų bendruomenę, tyrinėjančią kultūros paveldo, atminties ir tapatybės praktikas. Simpoziume daugiausia dėmesio skiriama socialinėms medijoms, todėl siekiama aptarti esminius, teorinius ir metodologinius klausimus, susijusius su paprastų žmonių ir institucijų semiotinėmis praktikomis, ypač socialinių tinklų platformose, apimančiomis komunikacinę atmintį apie sudėtingą, trauminį ir kvestionuojamą Rytų Europos ir kitų šalių paveldą. Šie klausimai apima:
- istorinių įvykių, asmenų, vietų ir simbolių reikšmes ir identifikacijas, priskiriamas socialiniu tinklų pokalbiuose;
- socialinių tinklų komunikacijos, susijusios su paveldu ir sudėtinga praeitimi, pragmatiką ir retoriką;
- konceptualias metaforas, naratyvus ir diskursus socialinėje skaitmeninėje atmintyje;
- homofiliją, „aido kambarius“ ir „filtrų burbulus“;
- mnemoninius veikėjus ir internetines bendruomenes;
- dezinformacijos procesus, susijusius su paveldu ir praeitimi;
- atminties karus ir atminties aktyvizmą;
- socialinę skaitmeninę Holokausto atmintį;
- istorinių traumų, karo ir genocido atminties komunikaciją;
- atminimo įamžinimo praktikas ir konfliktus dėl paminklų;
- populistines, nacionalistines, prieš mokslą nukreiptas antiliberalias praktikas ir jų poveikį;
- muziejų, archyvų ir kitų atminties institucijų socialinę skaitmeninę atmintį;
- metodologinius ir teorinius socialinės skaitmeninės atminties tyrimų klausimus;
- kokybinius, kompiuterinius ir mišrius tyrimų metodus;
- socialinės žiniasklaidos archyvavimą ir skaitmeninę kuratorystę.
Simpoziumas organizuojamas įgyvendinant projektą „Jungiančioji skaitmeninė atmintis paribiuose: kultūrinės tapatybės, paveldo komunikacijos ir skaitmeninės kuratorystės praktikų soc. tinkluose tyrimas“ (CONNECTIVE). Projektas bendrai finansuotas iš Europos socialinio fondo lėšų (projekto Nr. 09.3.3-LMT-K-712-17-0027) pagal dotacijos sutartį su Lietuvos mokslo taryba (LMTLT).
Pagrindinis projekto tikslas - atskleisti, kaip veikia atminties praktikos socialinių tinklų moksluose Lietuvoje ir už jos ribų ir kaip juose analizuojamas ginčytinas paveldas, leidžia kurti persidengiančias kultūrines tapatybes transnacionaliniu, nacionaliniu ir tarpkultūriniu lygmenimis, kartu plėtojant skaitmeninės kuratorystės žinias, siekiant išsaugoti Lietuvos socialinę skaitmeninę atmintį. Simpoziumo metu dalyviai, tarp jų ir projekto Connective tarpdisciplininė tyrėjų komanda, turės galimybę pasidalyti ir pasikeisti įžvalgomis apie socialinės skaitmeninės atminties, ginčytino paveldo ir kultūrinių tapatumų konstravimo problematikos tyrimų metodus, prieigas ir rezultatus, jų teorines ir metodologines implikacijas.
Renginys vyks anglų kalba.