Vilniaus Universiteto Komunikacijos fakultete jau antrus metus dėstytas kursas „Žurnalistika dezinformacijos amžiuje: Informacinės manipuliacijos skaitmeninėje eroje“.
Šiais metais studentų mokomasis projektas, vykdytas dalyko rėmuose, vadinosi “Kodas: TIESA”. Mokomojo projekto tikslas buvo ugdyti asmenines studentų žinias apie medijų raštingumą, propagandos ir dezinformacijos iššūkius bei lavinti jų, kaip busimų žurnalistų, profesinius įgūdžius”, – teigė kurso dėstytojas doc. dr. Viktor Denisenko.
Studentai projekto metu ne tik kūrė turinį, publikacijas, bet pat atliko kitus darbus – nuo "leidinio" koncepcijos formavimo, iki leidinio kūrimo ir administravimo. Studentai patys pasiskyrė vieni kitiems pareigas (kas bus vyriausiu redaktoriumi, kas iliustruos, kas tiesiog rašys ar filmuos) ir atsakomybes.
Tarptautiniai partneriai IREX pastebėjo ir įvertino keturias šio dalyko studentes. Pažymėjimai skirti ir įteikti:
- Emilijai Breiterytei – už sėkminga edukacinio projekto koordinavimą;
- Rugilei Mileriūtei – už kūrybingumą iliustruojant edukacinį projektą;
- Justinai Kurmauskaitei – už ypač kokybiškas publikacijas edukaciniame projekte;
- Ugnei Unguraitytei – už ypač kokybiškas publikacijas edukaciniame projekte.
Viena iš studenčių Rugilė Mileriūtė pažymėjo, kad: „Įdomiausia kurse buvo tai, jog buvo galima realizuoti save ne tik rašant žurnalistinius tekstus, bet ir kuriant iliustracijas kolegų tekstams. Žinoma, įdomus buvo ir pats procesas, nes turėjome pasiskirstyti rolėmis bei prisiimti tam tikras atsakomybes. Šio kurso laikotarpiu, tiesiog, tapome maža redakcija, o tai parodė iššūkius, kuriuos patiria ir didelės redakcijos, todėl išmokome nemažai naudingų pamokų praktiniu būdu.“
Paklausta apie tai, kaip pavyko save realizuoti studentė Rugilė Mileriūtė pabrėžė, kad iš pradžių abejojo, jog tekstai bei iliustracijos bus vertinami kaip lygiaverčiai kūriniai, tačiau dėstytojui pranešus, jog portaluose vertinami ir iliustratoriai, kurie tekstus papildo meniniu apipavidalinimu, drąsiai ėmėsi šio darbo: „Kadangi man menas nesvetimas jau nuo mažumės, taigi, tekstą paversti iliustracija buvo vienas malonumas. Nors dažnai iliustracijos kūrimas pareikalaudavo ne vienos valandos, tačiau to net nepajusdavau. Bendravau ir su tekstų autoriais, kurie kartais turėdavo minimalių pastabų, bet dažniausiai likdavo maloniai nustebinti ir nereikalaudavo pakeitimų.“
IREX pažymėjimu įvertintos merginos nuomone, žurnalistikos ir meno santykis labai glaudus: „Tikriausiai dabar sunku rasti straipsnį be nuotraukų, o fotografija irgi viena iš meno šakų. Visada malonu skaityti tekstą ir matyti kartu su vizualu, kuris straipsnį papildo ir kalba apie tai, kas nepasakyta jame. Žinoma, straipsnių su iliustracijomis dar retai aptinku Lietuvoje, tačiau užsienio žiniasklaidoje tai vis labiau populiarėja, taigi, manau, jog greitu metu tokių iliustracijų bei žurnalistinių tekstų junginių pamatysime daugiau ir Lietuvos žiniasklaidoje.“
Komunikacijos fakultetas džiaugiasi dėstomo dalyko rezultatais ir sveikina tarptautinio pastebėjimo sulaukusias studentes!