2019 m. lapkričio 21–23 d. Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Lyčių studijų centras rengia tarptautinę konferenciją, skirtą paminėti moterų balsavimo teisės įgyvendinimo 100-metį Lietuvoje bei siekia suburti įvairių sričių mokslininkes ir mokslininkus, tyrėjas ir tyrėjus, aktyvistes ir aktyvistus – visas ir visus, kas dirba įvairiose lyčių studijų srityse Lietuvos ir užsienio švietimo, mokslo bei tyrimų institucijose, pasidalinti mokslinių tyrimų rezultatais ir idėjomis.
Šiandien lyčių studijos – mokslinių tyrimų laukas, kuris apima lyčių lygybės, moterų ir feminizmo, vyrų ir vyriškumo, queer studijas, kurios tiesiogiai siejasi su daugybe šiuolaikinių idėjų ir socialinių siekinių – demokratijos ir visuotinės lygybės principų įgyvendinimu, žiniomis grįstos visuomenės kūrimu. Lyčių studijų laukas, apimantis lyties ir kitų socialinių charakteristikų tarpusavio sąveikas (angl. intersectionality) bei jų raišką ir poveikius skirtingose sociokultūrinėse dimensijose, reiškia, kad lyties suvokimas ir tyrinėjimai yra kompleksinis procesas, darantis įtaką socialinės galios pasireiškimui ir socialinių hierarchijų formavimuisi ir palaikymui visuomenėje. Todėl lyčių tyrimai sukuria naujas žinias, kurios yra darnaus vystymosi, politikos formavimo, organizacijų transformavimo (-si), naujų paslaugų ir produktų kūrimo, ir kt. pagrindas.
Individo lygmeniu lyčių tyrimai yra svarbus įvairovės aspektas, sustiprinantis žinių, kurios suteikia naudą visiems individams visuomenėje nepaisant lyties, vertę bei padedantis susikurti pagrįstus lūkesčius, susijusius su lytimi ir lyties tapatybe; makro lygmeniu lyčių tyrimai yra galingas socialinių, ekonominių, politinių ir kitų pokyčių bei inovacijų kūrimo ir sklaidos variklis.
Lietuvos mokslinis ir politinis diskursas atskleidžia, kad Lietuvoje, kaip ir daugumoje kitų Europos Sąjungos šalių, lyčių lygybės įgyvendinimas reikalauja daug pastangų, o vykdomos iniciatyvos ne visada yra efektyvios ir nuoseklios. Todėl, siekiant sistemingo moterų ir vyrų lygių galimybių nuostatų įgyvendinimo viešojoje ir privačiojoje sferose, būtina įvertinti tiek struktūrinius, tiek subjektyviuosius lyčių nelygybę kuriančius bei palaikančius veiksnius, pažinti ir pripažinti nelygybės formų įvairovę ir dinamiką.
Su konferencijos programa susipažinti galima svetainėje http://www.genderconference.kf.vu.lt