Gruodžio 17 d. Komunikacijos fakulteto 3D skaitmeninimo ir skaitmeninių tyrimų laboratorijos vadovas dr. Tadas Žižiūnas pristatė 2024 m. Laboratorijos veiklos ataskaitą. Pristatyme dalyvavo partneriai iš Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos, Vilniaus miesto savivaldybės ir kitų valstybės bei privačių organizacijų.
Ataskaitos metu dr. T. Žižiūnas pristatė Laboratorijoje kuriamą skaitmeninio kultūros paveldo monitoringo programinę įrangą. Įrangos technologijos apima 3D skaitmenizavimą, dronų, 3D lazerinių skenerių ir dirbtinio intelekto naudojimą, kad būtų galima tiksliai identifikuoti ir analizuoti vertingąsias kultūros paveldo vertybes bei stebėti jų pokyčius laiko atžvilgiu. „Šiandien mūsų sistema atpažįsta 12 vertingųjų savybių klasių, tiek urbanistinių, tiek architektūrinių stogo ir fasado elementų, kuriuos automatiškai identifikuoja ir atvaizduoja tiek dvimatėje, tiek trimatėje erdvėje“, – pristatyme minėjo dr. T. Žižiūnas.
Susitikimo metu mokslininkas pristatė šiuolaikinių technologijų galimybes greitai, tiksliai ir ekonomiškai įvertinti paveldo būklę bei užkirsti kelią jo nykimui ar tyčiniams pažeidimams. Laboratorijoje kuriama technologija užtikrina ne tik tikslumą, bet ir teisinę įrodomąją vertę – seni duomenys ir surinkti nauji duomenys gali būti naudojami ginčuose dėl kultūros paveldo apsaugos.
Šiemet Laboratorija vykdė pirmąjį monitoringo etapą UNESCO saugomame Vilniaus senamiestyje, aktualiame 15 hektarų plote, kuriame užfiksavo apie 15 tūkst. vertingųjų savybių. Kitų metų pavasarį planuojamas antrasis monitoringo etapas, kurio metu bus stebimi ir fiksuojami pokyčiai minėtoje teritorijoje. Šiam tikslui buvo įkurtas pirmas toks startuolis Komunikacijos fakultete, jau generuojantis ir finansinę grąžą fakultetui. Ataskaitos pristatymo metu dr. T. Žižiūnas pasakojo, kaip buvo sukurtas ir užregistruotas prekės ženklas „Heritage Guard“, jam skirtas internetinis puslapis, kaip laimėtas ir įgyvendintas VU inovacijų plėtros projektas.
Mokslininkas pristatė pritaikant 3D technologijas įgyvendintus projektus kultūros paveldo mokslo komunikacijai, tyrimams: Žeimių dvaro 3D skaitmenizavimą, archeologinių objektų skaitmeninių 3D tyrimų projektą, įgyvendintą kartu su Lietuvos Istorijos instituto mokslininkais, sukurtą papildytos realybės komunikacinį sprendimą medinio paveldo sklaidai ir kt.
Kaip vieną svarbiausių šių metų darbų, Laboratorijos vedėjas išskyrė savo indėlį Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos rengiamo didžiausio Lietuvos istorijoje kultūros paveldo 3D skaitmeninimo projekte. Šiame projekte dr. T. Žižiūnas dirba kaip ekspertas, rengiantis dokumentus, technines specifikacijas, metodikas, kuo, kaip parankine informacija, galės pasinaudoti ir kitos įstaigos, ketinančios vykdyti 3D skaitmenizacijos darbus ir rengiančios viešųjų pirkimų dokumentus.
Laboratorijos vadovas dr. T. Žižiūnas per pastaruosius metus dalyvavo įvairiose Lietuvoje ir užsienyje organizuotose technologijų ir inovacijų mokslinėse konferencijose bei parodose, studijų mugėje, INNODAY renginyje ir kitur, kur pristatė Komunikacijos fakultete kuriamus sprendimus, turimas vis augančias technologines galimybes įvairiems projektams ir tyrimams bei užmezgė ryšius su kitais mokslininkais ir tyrėjais iš kitų universitetų, taip pat su paveldo restauratoriais. Pastariesiems Laboratorija pasiūlė sukurti ir pritaikyti 3D vaizdo analizės galimybes sieninės tapybos tyrimams.
Dalis pristatymo buvo skirta Laboratorijos įrangai, įsigytai per konkursines projektines lėšas, jau antrus metus iš eilės laimėjus Lietuvos mokslo tarybos finansavimą. Fakultetas pasipildė beveik 200 000 Eur vertės modernios įrangos baze. Buvo demonstruojama, kaip ši įranga geba veikti integraliai. Pristatymo metu dr. T. Žižiūnas pristatė naujausią, prieš kelias savaites į laboratoriją atkeliavusį unikalų mobilų „NavVis VLX“ 3D skenerį, kuris leidžia 7 kartus greičiau surinkti informaciją. Šis skeneris šiuo metu yra vienintelis toks įrenginys Lietuvoje – Laboratorija planuoja jį išbandyti Sapiegų rūmų skaitmenizacijos projekte.
Mokslininkas pristatė ir šiais metais įgytas naujas kvalifikacijas ir sertifikatus, pavyzdžiui, bepiločio orlaivio pilotavimo, Trimble programinės įrangos valdymo ir kt.
Renginys baigtas dr. Tado Žižiūno vykdytų kvalifikacijos kėlimo kursų muziejininkams aptarimu bei su kolegomis parengtų dviejų mokslinių straipsnių pristatymu, iš kurių vienas išleistas kaip užsienio leidėjo mokslinės monografijos skyrius.